
Skrotning bil Stenungsund, gratis hämtning av skrotbilar i Stenungsund om du har tänkt att skrota bilen. Ersättningen ligger mellan 1 500 och 8 000 kr beroende på bilens skick, årsmodell och miltal — där grundnivån 1 500 kr gäller kompletta bilar med original katalysator.
Bilbärgning Gbg AB innehar tillstånd att utföra bärgning av uttjänta fordon från Länsstyrelsen. Det ni behöver ha för att vi skall kunna skrota och avregistrera er bil är det senaste utfärdade registreringsbeviset del 2 (gula delen) samt legitimation. Ni får ett mottagningsbevis från oss där det står att bilen skall skrotas. Skall man skrota någon annans bil behövs även en fullmakt från registrerad bilägare. För bilar från 2010 och senare där ersättningen överstiger 1 500 kr genomförs dessutom ett ägarbyte hos Transportstyrelsen i samband med hämtningen. Vi hjälper till med hämtningen för bilägare som har bestämt sig för att skrota bilen i Stenungsund eller i närområdet (7 mil runt Gbg).
Hämtningen i Stenungsund sker normalt inom 1–3 dagar efter bokning. Eftersom E6 löper rakt genom kommunen når våra bärgningsbilar centralorten, Stora Höga, Jörlanda, Spekeröd, Ucklum och övriga tätorter inom liknande tidsram. Avståndet till samarbetspartnerns anläggning är ungefär 40 minuter via motorvägen söderut. Är bilen inte rullbar, saknar tändningsnyckel eller har skuren motor används vinschbärgning — så länge bärgaren har utrymme att backa fram och vinschen når fästpunkter på bilen kan fordonet i regel lastas på flak utan problem.
En sak som är värd att tänka på under tiden bilen står stilla är att försäkringspremien och fordonsskatten löper på så länge bilen är påställd. Det gör att en oanvänd bil fortsätter kosta även när den inte används, vilket ofta är det som gör att beslutet om skrotning till slut känns ekonomiskt rimligt.
Klicka här för att boka hämtning!
Bilbärgning Gbg AB är din rullande bilskrot i Stenungsund. När du skrotar bilen genom oss får du alltid ett mottagningsbevis där det står att bilen skall skrotas. Ring 031-94 37 60 för att boka upphämtning.
Skrotningen utföres av vår samarbetspartner LG bildemontering i Agnesberg som är en auktoriserad bilskrot. Bilen transporteras dit för demontering och miljöriktig återvinning. Vi har två bärgningsbilar för upphämtning av skrotbilar — en flakbärgare som kan ta två bilar åt gången och en smidigare biltransport som används när det är ont om utrymme på platsen där bilen står.
När bilen lämnats hos LG bildemontering börjar själva återvinningskedjan. Vätskor som motorolja, glykol, bromsvätska och köldmedium från AC-systemet klassas som farligt avfall och tappas av i ett tidigt steg innan resten av bilen plockas isär. Därefter sorteras stål, aluminium, glas, elektronik och plast i separata flöden. På EU-nivå styrs detta av det så kallade ELV-direktivet, som kräver att minst 95 procent av varje uttjänt fordon ska återvinnas — antingen som material eller som energi.
Avregistreringen sköts digitalt mot Transportstyrelsen i samband med skrotningen, men den slutgiltiga bekräftelsen kommer separat med posten — vanligtvis inom två veckor. När det brevet är hemma är fordonet formellt borta ur registret, försäkringen avslutad och fordonsskatten upphörd. Eventuell återbetalning av försäkringspremie sker automatiskt 2–4 veckor efter avregistreringen.